Inspekcija rada podnela je u maju zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv kompanije „Meggle Srbija“ jer nije imala legalno zaključene ugovore sa radnicima koje angažuje preko omladinske zadruge.
U zahtevu za pokretanje prekršajnog postupka se navodi da je jedno lice preko zadruge bilo angažovano od 2018. godine iako je reč o ugovorima o obavljanju privremenih i povremenih poslova koji se zaključuju na 120 dana.
Radnica: Godinama na privremenom poslu preko zadruge
Portalu Radnik.rs obratila se radnica koja tvrdi da je u kompaniji „Meggle Srbija“ u Kragujevcu radila duže od dve godine preko omladine zadruge „Faks“ iz Kragujevca. „Meggle Srbija“ je, inače, poznati proizvođač mlečnih proizvoda.
Rad je prekinula jer je, kako kaže, ostala u drugom stanju.
„Obraćala sam se omladinskoj zadruzi i inspekciji rada i objasnili su mi da nemam pravo na bolovanje“, navodi radnica čiji identitet je poznat redakciji.
Naime, radnici angažovani preko omladinske zadruge prema zakonu zaključuju ugovore o privremenim i povremenim poslovima. Reč je o ugovorima koji se zaključuju na 120 dana za „sezonski rad“ i radnici na osnovu tog ugovora nemaju prava na godišnji odmor i bolovanje.
Na osnovu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, radnice koje su radile po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima imaju pravo na naknadu po osnovu rođenja i nege deteta, ali taj ugovor radnici ne daje pravo na bolovanje tokom trudnoće.
Ona kaže da je u kompaniji „Meggle“ radila u proizvodnji, na mašinskom punjenju maslina i papričica.
„Plata je iznosila, kako kad, od 25-32 hiljade dinara“, kaže ona.
Ona kaže da je više radnika radilo po ovom ugovoru u kompaniji i da su radnici na privremenim i povremenim poslovima imali manju platu od stalno zaposlenih, ali da su se nadali da će ih kompanija u jednom trenutku zaposliti.
Kada je ostala u drugom stanju i shvatila da nema pravo na bolovanje, kako kaže, odlučila je da prijavi inspekciji da je radila duže od dve godine preko omladinske zadruge iako ugovori o privremenim i povremenim poslovima ističu posle 120 dana.
Ona tvrdi da sa zadrugom nije potpisivala ugovor na svakih 120 dana, već otprilike jednom godišnje.
Šta je utvrdila inspekcija?
Radnik.rs je prvo uputio pitanje Ministarstvu za rad u čijoj je nadležnosti inspekcija rada – šta je utvrđeno tokom nadzora u kompaniji „Meggle Srbija“.
Ministarstvo je, međutim, u odgovoru samo navelo da je radnici koja je podnela prijavu dostavljeno obaveštenje o nadzoru.
Obaveštenje koje spominje Ministarstvo radnica je dostavila portalu Radnik.rs.
U obaveštenju se, između ostalog, navodi da ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova predstavlja rad van radnog odnosa i „Zakon o radu ne predviđa mogućnost prerastanja takvog angažovanja u radni odnos, pa ni u situaciji kada traje duže nego što je zakonom predviđeno“. U obaveštenju se dodaje da stoga inspektor rada to ne može da naloži.
To bi značilo da je radnica bila angažovana po ugovoru preko zadruge koji je istekao, odnosno prošlo je 120 dana, ali radnica ne može da ostvari pravo na zaključenje ugovora o radu po tom osnovu.
Inspekcija rada bi, prema Zakonu o radu, mogla da naloži poslodavcu da zaključi ugovor o radu sa radnikom koji je zatečen da radi neprijavljen, odnosno „na crno“.
Zakon o radu, inače, predviđa i mogućnost prerastanja radnog odnosa na određeno vreme u radni odnos „za stalno“ ako inspekcija ustanovi da je radnik bio angažovan duže nego što je to zakonom predviđeno.
Takođe, radnik na sudu može dokazati da je njegov rad na privremenim i povremenim poslovima zaključen nezakonito i da je radnik trebalo da bude angažovan na neodređeno vreme (za stalno).
U obaveštenju se radnica upućuje na sud kako bi ostvarila svoja prava, a navodi se i da će protiv „Meggle Srbija“ biti pokrenut prekršajni postupak, ali se ne navodi za koji je prekršaj.
Prekršajni postupak zbog ugovora sa radnicima i omladinskom zadrugom
Budući da Ministarstvo nije dalo kompletnu informaciju o ovom slučaju, Radnik.rs uputio je zahtev Ministarstvu za rad za dostavljanje zapisnika o nadzoru kako bi ustanovio o kom prekršaju je u slučaju „Meggle Srbija“ reč.
U zapisniku o nadzoru piše da kompanija „Meggle Srbija“ ima od 2017. godine zaključen ugovor sa omladinskom zadrugom „Faks“.
Kako se dalje navodi, omladinska zadruga, prema navodima predstavnika kompanije, upućuje radnika kompaniji, a „Meggle“ ne zaključuje ugovor sa radnikom, već samo omladinska zadruga.
Poslovi koje rade radnici preko omladinske zadruge, prema navodima iz zapisnika, su pomoćni poslovi u proizvodnji i oni se menjaju.
U zapisniku nije navedeno koliko je radnika angažovanih preko omladinske zadruge zatečeno na radu.
Ministarstvo je za Radnik.rs dostavilo i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka koji je inspektor podneo protiv „Meggle Srbija“.
U zahtevu se navodi da je tokom nadzora zatečeno više radnika na radu sa kojima nisu zaključeni ugovori.
„Ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova zaključuje sa članom omladinske zadruge poslodavac.. U konkretnom slučaju poslodavac je MEGGLE SRBIJA“, piše u obrazloženju u zapisniku.
Kompanija „Meggle Srbija“, kako se navodi, ima zaključen ugovor sa omladinskom zadrugom „Faks“ iz 2017, ali „za angažovana lica MEGGLE SRBIJA nema uput iz omladinske zadruge“.
Prekršaj za koji se tereti „Meggle Srbija“ po članu 273. Zakona o radu je to što nije zaključio ugovor sa radnicima zatečenim na radu. Propisana kazna za ovaj prekršaj je od 800.000 do 2.000.000 dinara, ali sud može dati nižu kaznu, o čemu je Radnik.rs pisao.
Radnik.rs o ovom slučaju je uputio pitanja kompaniji „Meggle Srbija“ i omladinskoj zadruzi „Faks“, ali nije dobio odgovor do objavljivanja ovog članka.
Foto: Pixabay, ilustracija
Ovaj članak napisan je u okviru projekta “Izveštavanje o kršenjima radnih prava u pisanom i video formatu” koji se realizije uz podršku Međunarodnog centra Olof Palme. Stavovi izneti u ovom tekstu ne odražavaju stavove Međunarodnog centra Olof Palme. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu je u potpunosti na autoru teksta. Prenošenje teksta je dozvoljeno uz navođenje izvora Radnik.rs.
Skorašnji komentari